Croatia,Hrvatska,Chorvatsko,Dalmacija,Dalmazia,Dalmatien
Hledat

IP

Navigace: Chorvatsko > Krka

Krka

Národní park Krka

Národní park Krka

Nejmladší ze sedmi chorvatských národních parků, Národní park Krka, se nachází asi 30km od Šibeniku. Je tvořen krasovou oblastí sedmi krápníkových kaskád v kaňonu na dolním toku řeky Krky. Kromě vodopádů tu ovšem je i bohatství rostlinných druhů, v rákosištích, jezírkách a močálových loukách žije hojnost druhů ptactva, obojživelníků a plazů a v samotné řece pak můžeme pozorovat 10 endemitních druhů ryb. Obrazový materiál vodopádů a řeky naleznete ve fotogalerii.

Virtuální plavba po řece Krka

První nebo druhý

Nedaleko od starobylého města Šibenik, se rozkládá nejmladší ze sedmi chorvatských národních parků, Národní park Krka. Není tak populární, jako světově proslulá Plitvická jezera, ale podle místních obyvatel je ještě mnohem krásnější. Nejlepší, jak zjistit zda se jedná pouze o chvástání starousedlíků nebo o objektivní fakt, je park Krka navštívit. Beru sebou virtuální nafukovací kajak a virtuální dřevěné pádlo, které mohu použít i na obranu před hojnou zvěří, která prý na území parku přebývá.

Žije to tam

Při srbské agresi v r. 1991 byla velká část vegetace národního parku zničena a trvalo mnoho let, než se flora a fauna národního parku zregenerovala do dnešního stavu. Matka příroda byla k této části severní Dalmácie vskutku štědrá. Dala tomuto parku do vínku značné druhové bohatství flóry, což obnáší osm set šedesát druhů a poddruhů rostlin, v převážné míře přímořského charakteru. To, že se jim tu daří opravdu dobře, je bezesporu vliv Jadranu, který ovlivňuje podnebí až hluboko do údolí Krky.

Krka
Krka

Začíná to u pramenu

Když nafukuji svůj virtuální kajak, připomínám si fakta, kterými jsem se na cestu vyzbrojil.

Kromě velkého bohatství rostlinného a živočišného, zastoupeného nerůznějšími druhy ptáků, obojživelníků a plazů žijících v rákosištích, jezírkách nebo močálových loukách, je dominantou parku bezesporu krasová oblast sedmi krápníkových kaskád, nalézajících se na dolním toku řeky Krky. To je ostatně to, co mne zajímá nejvíc. Je to velké a určitě hřmotné. Zamířím si to k pramenu, kde to všechno začíná.

Tok Krky, dlouhý více než 73 km, obývá osmnáct druhů ryb, z nichž deset žije pouze zde. V jiných lokalitách na ně nenarazíte ani náhodou. V této souvislosti mne napadá, že jsem mohl přibalit i virtuální potápěčské brýle.

Zvěři se tu daří dobře

Hned nad hladinou se nachází území, které je obzvlášť cenné pro odborníky-ornitology. Dle jejich dobrozdání se tu pohybuje 222 druhů ptactva, což je více než celá polovina chorvatské ornitologie. Zvlášť na jaře a na podzim, kdy ptáci migrují, je možné spatřit obrovská hejna těchto létavců, vzpínajících se proti modré obloze.

Mezi zajímavé druhy, které tu hnízdí, patří určitě orlík krátkoprstý, sokol stěhovavý, raroh jižní, pukač velký, skřivánek krátkoprstý nebo kalandra zpěvná.

Možná je to ona, kdo mi zpívá na cestu vzhůru k pramenu, který je pod vrchem Krševac. Jak postupně vyvěrající Krka stéká dolů, vlévá se do ní několik přítoků, spojujících se ve městě Knin. Ten první a nejdůležitější je potok Krčic. Se svým virtuálním kajakem se řítíme jeho korytem, abychom okusili dvacetimetrový spád vodopádu Topoljski slap.

Adrenalin klesá a můj kajak klouže tiše po hladině, jako by tam ani nebyl. Míjíme jen velmi málo osídlenou krasovou krajinu. Nad hlavou se nám tyčí fantazii nepostrádající formace vápencových skal. Následuje poměrně hladký průjezd nesčetnými peřejemi, který je jištěn virtuální existencí mého plavidla.

Krka
Krka

Putování národním parkem Krka

Zřejmý je především fakt, že řeka na své cestě překonává výškové rozdíly pomocí mnoha kaskád a vodopádů. Co však zřejmé není, je fakt, že kromě povrchových přítoků je Krka zásobena také z podzemních zdrojů.

Národní park na řece Krka, to jsou hlavně vodopády, kaskády a hráze. Uveďme si nejprve, jak následují za sebou.

  • Krčiš - Topoljski slap
  • Bilušič - Bilušica buk
  • Brljan - Corica buk
  • Manojlovac - Manojlovacki slapovi
  • Rošnjak
  • Miljacka - Milijacka slap
  • Roški slap
  • Skradinski buk

Krčiš je první a hlasitý

O Krčišu, potoku, který se do řeky vlévá s hlasitým rachotem hned na počátku, jsme se již zmínili. O sedm kilometrů níž po proudu, se řeka rozlévá do Bobodolského jezera, které je ukončeno kaskádou Bulušič (Bilušica buk), vzdálenou od pramene asi 16 km. Bulušič padá z výšky více než dvacet dva metrů.

Brijan

Pád jsme přežili ve zdraví a o tři kilomety dál po proudu narážíme na Brijan (Corica buk). Délka přehrady Cirica buk je asi 300 metrů, šířka pak nějakých 180 metrů. Vodopád padá z výšky 15,5 metrů. Je obklopen kvetoucí vegetací, která je krásnou ozdobou především nyní, na jaře. Na levém břehu řeky je možné spatřit zbytky polorozpadlých mlýnů.

Řeka Krka
Řeka Krka

Největší a ještě k tomu nejkrásnější

Manojlovacki slapovi

O půl kilometru dál naše virtuální plavidlo ostře zatáčí a nás čekají největší a nejkrásnější kaskády na řece Krka. Jmenují se Manojlovacki slapovi, řada vodopádů s převýšením 60 metrů a s hlavním schodem 32 metrů.

Tyto kaskády měří více než pět set metrů na délku a osmdesát metrů do šířky. Jsou protkány jeskyněmi a obklopeny kvetoucí sub-středomořskou vegetací, přecházející volně do zahrad a pastvin podél řeky. V teplé části roku jsou kaskády vyschlé, neboť je z nich voda přesměrována na nádrž Miljacka, kde je v provozu vodní elektrárna.

Nicméně, pokud je vody dostatek jako právě nyní, pohled na Manojlovacki slapovi je nezapomenutelný.

Míjíme Rošnjak

Jakmile se spustím po proudu asi o jeden kilometr níž, kaňon se náhle zužuje a objevuje se Rošnjak, nejnižší kaskáda na řece Krka. Jedná se o jeden schod, čtyřicet metrů široký a zhruba 8 metrů vysoký.

Miljacka Slap vydělává

Pátou hrází na řece Krka je Miljacka Slap, která však není přístupná návštěvníkům, neboť je zde vodní elektrárna. Skládá se ze tří velkých a mnoha malých schodů, přičemž celková výška dosahuje 24 metrů.

Právě v jeskyních okolo Miljacka se prý ukrývají vzácní netopýři, o kterých jsme se zmiňovali výše.

Roški Slap a jeho mlýny

Opřeme se do svého virtuálního pádla a na konci 13,5 kilometrů dlouhého kaňonu nacházíme Roški Slap. Voda je tu klidná, můžeme si odpočinout.

Roški Slap se skládá z velkého množství kaskád, s převýšením 22,5 metrů. Hráz měří na šířku 450 a na délku 650 metrů. Na levém břehu našemu pohledu nemůže uniknout řada roztomilých malých mlýnů, z nichž některé jsou dokonce stále ještě v provozuschopném stavu. Majitelé občas mlýn uvedou do chodu a upečou dobrý domácí chléb, z pšenice nebo kukuřice.

Při pohledu na mlýny, mne napadá, že je to vlastně takový historický skansen, zachycující stopy minulosti Dalmácie a Chorvatska. Roški Slap je možné navštívit po celý rok a mezi nejatraktivnější způsoby jak to udělat je cesta na výletní lodi ze Skradinsi Buk. Pokud dáváte přednost jízdě ve svém automobilu, jeďte po silnici od Šibeniku přes Pakovo Selo, Širitovec až do Roški Slap.

Vodopády NP Krka
Vodopády NP Krka

Nejlepší nakonec

Možná jsme již z našeho virtuálního výletu po řece Krka poněkud unaveni. Snad tedy uvítáme, že se blíží poslední hráz na naší plavbě. Říká se - to nejlepší nakonec - a zde to platí vrchovatě. Vodopády Skradinski Buk jsou jedna z nejznámějších přírodních krás Chorvatska. Šířka v kaskádách se pohybuje od 200 do 400 metrů, s celkovým výškovým rozdílem 45,7 metrů. Tento nádherný div přírody je obklopen nesčetnými vyhlídkovými terasami a mosty, aby se návštěvníci mohli plně oddat sledování bouřlivé síly, ukryté ve vodním živlu před nimi. Ve vzduchu poletují kapičky vody a šumění vody evokuje vzpomínky na laskavé lůno přírody, ze kterého jsme se vynořili do civilizačního kadlubu dnešní doby.

Řeka Krka na své cestě k moři ovlivňuje jezero Prukljan, které bychom mohli nazvat malým mořem, neboť mu nechybí příliv ani odliv a prohánějí se tu v přátelském porozumění jak mořské, tak sladkovodní ryby.

Cesta na mém virtuálním kajaku se stává klidnou a pokud možno – ještě bezpečnější. Vplouvám do Šibenické zátoky a hledím na starobylé městečko Šibenik, které se rozkládá jako obrovský otevřený amfiteátr přede mnou.

Kdysi dávno, když mi bylo asi tak pět let, jsem se tu ztratil rodičům a trochu jsem si poplakal, než mne zase našli. Musím se přiznat, že ta dnešní slza, kterou ve svém oku zamáčknu, je slza dojetí nad krásou, kterou nám takováto místa dokážou zprostředkovat.

Pokud najdu čas a sílu, vrátím se ještě ke svým poznámkám, které jsem si cestou v kajaku dělal. Seznámím vás s dalšími krásnými zážitky, jakož i rozličným nebezpečenstvím, které mne cestou potkalo, a které se mi do tohoto článku už nevešlo. A že toho nebylo málo.

Okolí NP Krka
Okolí NP Krka

 

 

netstranky.cz

 
© jadranskepobrezi.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma